Mít vlastní chatu, třeba někde ve svahu nad řekou, s krásným výhledem do okolní krajiny, je pro mnohé z nás sen, který si přejeme převést do hmotné podoby již dávno.
Štětovnici uplatníte u zakládání staveb vaší chaty
Představte si situaci, že jste nedávno zakoupili rekreační pozemek. Na překrásném místě, s výhledem na řeku, a už se těšíte, až tu budete mít postavenou chatu. Třeba jen docela malou, skromnou dřevostavbu, ovšem na perfektně vyzděném a vybetonovaném základu. Pokud možno podsklepenou, a aby byla schopná odolávat případným přívalovým srážkám, polomům atd.
Sjednáte-li si na výstavbu chaty firmu, a budete mít hotový projekt samotné chaty, bude nutné zároveň mít připravené podloží – terén pro podsklepené základy. A to bude zřejmě nejobtížnější část celé stavby. Ještě těžší to je tehdy, nachází-li se objekt ve svahu, a zčásti nestabilním, např. v pískovcové skále nebo v měkkém písečném terénu. V první řadě bude nutné svah zpevnit a připravit stavební jámu tak, aby se nesesouval.
Čas na štětovnici – a právě v této chvíli přichází čas na štětovnice. Cena štětovnic je mnohem nižší, než co od nich lze očekávat, za málo peněz poskytnou hodně muziky. Jsou to ocelové silnostěnné plechy, zohýbané do písmene Z, a ve spojení více kusů za sebou vzniká zubatý ocelový profil, který po zapuštění do země udrží zeminu na svém místě. Tímto způsobem se například staví a rekonstruují jezy na řekách, kdy se štětovnicemi zabezpečí stavební prostor a odvádí se od něj říční voda.
Štětovnici je možné nad základovou jámou ponechat, případně ji po vybetonování vytáhnout, každopádně jde o stavební prvek, jehož životnost přesahuje padesát let. A chcete-li tento technický „kousek“ vidět v reálné situaci, máte možnost jej spatřit například na Lužnici, na jezech mezi Planou nad Lužnicí a okresním městem Tábor.