Každý zkušený podnikatel si raději založí nějaké to s.r.o. nebo a.s., protože ví, že pokud se tam budou točit velké peníze a zisky dosáhnout miliard, tak si na ně ve společenské smlouvě může udělat nárok a má to. Ale u družstva něco takového zrovna nepotkáte. Jak jistě víte, družstvo je založeno za účelem nějaké vzájemné výpomoci svých členů – takovým členem můžete být ostatně i vy nebo vaše společnost. I takové družstvo generuje jistý zisk, avšak tento zisk může být „uplatněn“ pouze za účelem uspokojení bytových potřeb členů družstva anebo k dalšímu rozvoji bytového družstva – samozřejmě, vždycky si to můžete předat v krabici od vína, ale to se docela často prohlíží.
Upravíme si to ve stanovách!
Ani taková možnost vám nepomůže, protože právo na zisk v družstvu je zakázáno přímo zákonem o veřejných korporacích a občanským zákoníkem. Nemůžete si tak ve stanovách napsat právo na zisk a poté papírem mávat soudci před očima – ani to s ním nehne, to vám říkáme.
Dokonce ani převádět vlastnictví bytů v bytovém družstvu nejde, nejde kupčit ani s pozemky. Bytové družstvo zkrátka musí mít byty pro své členy a nemůže jen tak polovinu prodat třetí osobě, aby z toho ty údajné zisky mělo. Samozřejmě, pokud se rozhodnete převést vlastnictví bytu v rámci bytového družstva, tak je to všem jedno, pokud s tím souhlasí všichni členové družstva.
Jak z toho ven
V družstvech zkrátka velké zisky nikdy nebudou, proto je důležité, pokud jste se tam nějak vy nebo vaše společnost dostali, abyste co nejrychleji „odešli“. Budete tak mít alespoň právo na vypořádací podíl, který může vykompenzovat špatná rozhodnutí.
Nebo můžete počkat, až družstvo zanikne a poté mít ještě nárok na likvidační zůstatek – všechno se prodá, vyplatí se podíly a to co zbyde většinou družstvo rozdělí mezi členy, takže alespoň nějaká forma zisku tady být může, ale kdo ví, jak dlouho by trvalo, než by se to všechno pohnulo směrem k likvidaci.