V kuchyni se často užívají barvy, které jsou neutrální a snadno se sladí s ostatním vybavením. Prim zde hraje především bílá, ale můžeme sem zařadit také béžovou, šedou či hnědou. Ne každému to ale vyhovuje. Naštěstí v dnešní době již není nijak složité si vybírat z pestré palety linek, obkladů, pracovních desek či spotřebičů. Vždyť základem je to, aby tato místnost vyhovovala především svému majiteli.
Nejvíce se tato barevná revoluce používá v barvě na stěně či obkladech, výjimkou už ale nebývají ani samotné kuchyňské linky. Důležité je ale dodržet základní pravidlo – když je barevné jedno, druhé musí být v tlumených neutrálních barvách, aby celek nepůsobil na oko až příliš křiklavě.
Při výběru barvy pamatujme také na jejich vliv na lidskou psychiku. Jak tedy která barva působí?
· Žlutá působí velmi přívětivě na lidskou psychiku. Pozitivně ji nakopne hned po ránu a tento pocit dlouho udrží. Jedná se o barvu, která se do kuchyně velmi hodí. Navíc také velmi neotřele také vypadá. Navíc pokud je kuchyň nasměrována na pošmourný sever, tento odstín ji rozzáří. Pozor ovšem na orientaci k jihu, kde je přes den (a hlavně v období léta) sluníčka až dost. Tady by došlo k pocitu přehřívání, který není vítaný.
· Zelená se naopak příliš nehodí. Může pokazit náladu i celkový apetit. Pokud ji přece jen chcete, volte spíše přírodní tóny v kombinaci s teplými odstíny, které budou jako celek působit méně studeně.
· Červená podporuje chuť k jídlu, takže jako taková je výbornou volbou. Vyniká převážně ve velkých světlých kuchyních. V současné době je velmi moderní, kombinuje se nejčastěji s bílou, která trochu neutralizuje extravagantnost.
· Oranžová je taktéž skvělou volbou – podporuje chuť k jídlu i komunikaci. Skvěle vypadá v doprovodu s bílou či šedou.
· Modrá nebo fialová se pro tyto účely příliš nepoužívají, protože se jedná o studené tóny, které tlumí chuť k jídlu. Pokud o ni přece jen stojíte, použijte ji jako doprovodnou barvu a doplňte teplými odstíny.
· Černá je znakem luxusu a v současné době je trendem číslo jedna. Je potřeba, aby místnost byla dostatečně prosvětlena přírodním světlem nebo dojde k negativnímu ovlivnění lidské psychiky. Navíc tato smutná barva musí být odlehčena veselými tóny – například růžové, měďené, bílé či béžové. Doplněna by měla být také světlým nábytkem.