Morušovník je takovým dva v jednom. Je nejen krásným, ozdobným stromem, ale také má velmi chutné a zdravé plody. Není se ani čemu divit, že původní odrůdy prakticky zmizely a všichni na ně zapomněli. Dorůstaly totiž až 18 metrů do výšky. A takový strom si na zahradě může dovolit málokdo. Dnes ale máme k dispozici i menší varianty, které si můžete v klidu sami vypěstovat.
Dostupné najdete tři druhy, a to morus nigra (černá), morus rubra (červená) a morus alba pendula (bílá). Všechny z nich se chlubí nádhernými lesklými listy zelené barvy a každý z druhů vám přinese spoustu zdravých pochoutek. Samotné plody můžete sehnat v prodejnách se zdravou výživou jako je Naklíčeno a ochutnat předem, jestli bude pěstování stát za to.
Pěstování
Máte-li zájem, máte štěstí. Vypěstovat si strom není vůbec těžké. Nepotřebují nutně tu nejlepší půdu a jsou velmi odolné. Problém jim nedělají obrovské mrazy až do – 30°C a stejně dobře si poradí i s dlouhodobějším suchem během parného léta. Ideální je pro ně místo, kam svítí hodně slunce. Díky tomu ovoce správně vyzraje.
Z chorob mít obavy také nemusíte. Tyto dřeviny jimi většinou netrpí. V některých případech se ovšem může objevit bakteriální infekce na listech. Poznáte ji díky hnědým skvrnám, které se na nich vytvoří. Všechna napadená místa je nutné ostříhat a spálit. Rozhodně je nedávejte do kompostu!
Kdy začít sklízet?
Plody samotné vypadají na pohled jako podlouhlé ostružiny a očekávat je můžete od poloviny léta. Zralé snadno poznáte tak, že půjdou lehce utrhnout. Užitečné je před očekávanou sklizní umístit na zem plachtu, abyste bobulky nemuseli hledat v trávě.
Chuťově jsou sladké s drobnou ostrostí, kterou jim dodává vitamín C. Počítejte s tím, že jakmile sklidíte, tak je musíte co nejrychleji zpracovat. Nevydrží příliš dlouho a rychle se kazí. Můžete je ovšem zamrazit. Vynikající jsou jako doplněk dezertu, ale také z nich můžete udělat marmeládu, kompot nebo vynikající šťávu.