Společnost Google uvedla poprvé do provozu hlasové ovládání telefonu zhruba před deseti lety. Pochopitelně se tehdy jednalo jen o verzi v anglickém jazyce, postupně však Google přidával další jazyky a rozšiřoval databázi do podoby, za kterou se dnes vůbec nemusí stydět. Hlasové povely v češtině jsou k dispozici od roku 2010 a za sedm let se jejich vývoj zdokonalil. Čeština prozatím sice nezvládne totéž, co angličtina, nicméně je praktické využití hlasových povelů velice pestré již dnes.
Hlasové povely se do telefonu zadávají velice jednoduše. Slouží k tomu ikonka ve vyhledávači, která je umístěna i v aplikacích. Hlasové povely můžete zadávat nejen telefonu, ale i tabletům s operačním systémem Android, a také prostřednictvím chytrých hodinek v aplikaci Android Wear.
Příklady hlasového ovládání
- Často využívanou možností je automatizované odesílání SMS zpráv nebo e-mailů. Podmínkou je, aby byla dotyčná osoba uvedena v kontaktech, a pak už jen stačí nadiktovat do mikrofonu povel: „Pošli esemes Luděk Kopřiva Ahoj Luďku, přijedu zítra odpoledne. Anebo Pošli e-mail Luděk Kopřiva Ahoj Luďku, přijedu zítra odpoledne. Prozatím lze využít tuto službu pouze na krátké texty, v budoucnu však může hlasová služba délkou textů příjemně překvapit.
- Něco podobného lze provádět i s vytáčením volaného čísla. Zazní-li povel: „Volat Luďka Kopřivu“, telefon zpravidla bezchybně začne vytáčet dotyčné jméno. Podmínkou je opět přesný název jména, který se musí shodovat v databázi kontaktů.
- Mohli bychom také zmínit možnost spouštění aplikací hlasem. Stačí vyslovit např. „Spustit Skype“ a ten se uvede do činnosti.
- Velmi zajímavý a atraktivní na první pohled je poslech videoklipu z Youtube. Vyzkoušejte si třeba například: „Přehrát Helena Vondráčková Jiří Korn Jakobynic“, nebo „Přehrát A-HA Také on me“ (u anglického názvu interpreta a skladby musí pochopitelně zaznít povel v angličtině, ale i s horší výslovností si Google poradí.
- Využít můžete i další jednoduché povely, např. „Kolik obyvatel má Hradec Králové“ nebo povel „Počasí v Kladně“. Někoho může zajímat třeba i rychlé zjištění času: „Kolik hodin je v Kuala Lumpur“.
- Výborným pomocníkem může být povel „Vyfoť“. Ten uvede do činnosti pochopitelně fotoaparát.
- Nejjednodušší způsob, jak si nařídit budík, je : „Vzbuď mě zítra v sedm hodin ráno“. A máte vystaráno.
- Pomocí hlasu lze také vyhledávat buď zajímavá místa, např. „Nejbližší zámek“ nebo„Zajímavá místa v Lipníku nad Bečvou“ nebo„Nejbližší čerpací stanice“
- Vyhledat lze přesně i specifickou adresu bydliště a někdy máte štěstí a Google zobrazí i fotografii místa, např. „ Dolní náměstí 304 Opava“.